Ogrodzenia zwykle przyjmuje się za pewnik – po prostu są. Mało kto tak naprawdę zastanawia się nad tym, czemu ma ono służyć i czy w związku z tym ma spełniać jakieś określone kryteria, czy wymogi. Tymczasem prawidłowo dobrane ogrodzenie nie tylko zapewnia estetykę i bezpieczeństwo, ale także może pełnić jeszcze inne funkcje.

Ogrodzenia top

Ogrodzenia - Szeroki wybór

Na rynku można wybierać spośród wielu różnych typów ogrodzeń. Proste metalowe stanowią wariant podstawowy. Dobrze oznaczają granice nieruchomości, zabezpieczają przed nieproszonymi gośćmi, ale są również ważne z punktu widzenia estetyki. To tak zwane ogrodzenie otwarte, które stosunkowo subtelnie ingerują w całokształt przestrzeni, pozwalając na podkreślenie charakteru nieruchomości jako części krajobrazu. Niektóre metalowe ogrodzenia mają ostro zakończone przęsła, co utrudnia intruzom przejście górą. Jest to specyficzne połączenie otwartości i wysokiego stopnia ochrony, dzięki czemu dom, choć otwarty na otoczenie, nie będzie przyjazny dla nieproszonych gości. Wybór właściwego ogrodzenia to sprawa dość skomplikowana. Choć istnieją pewne ogólne reguły, również od nich można wskazać wiele wyjątków, a za każdym razem pojawiają się też kolejne kryteria, które trzeba uwzględnić.

Ogrodzenia 12
Ogrodzenia 7

Ażurowe

Ażurowe ogrodzenie wykonane z cienkiego drutu są swego rodzaju „stelażem”. Zwykle dopiero kiedy obrośnięte zostaną przez pnącza, stają się pełnym ogrodzeniem. Są optycznie lekkie, stosunkowo tanie, bardzo łatwe w montażu i choć same w sobie nie są może szczególnie estetyczne, przyczynić się mogą do stworzenia naprawdę wspaniałego ogrodzenia.

Ogroszenia siatkowe 3

Siatkowe

Ogrodzenie siatkowe, wykonane z metalowej siatki o oczkach różnej wielkości, mogą przypominać ogrodzenia ażurowe, ale najczęściej służą przede wszystkim wyraźnemu wyznaczeniu granic, a nie dekoracji. Sprawdzają się jako element ochrony przed zwierzętami, są tanie, więc można je wykorzystywać wszędzie.

Ogrodzenia sztachetowe 5

Sztachetowe

Klasyką pozostają jednak ogrodzenia sztachetowe. Ich największym atutem jest estetyka. Ponadczasowa prostota, choć czasem przełamana albo nowoczesnym wykończeniem, albo nietypowym materiałem, pozwala na otoczenie domu ogrodzeniem o specyficznym charakterze. Wprawdzie drewniane płoty sztachetowe do tanich nie należą, trzeba je także odnawiać co jakiś czas, ale są one bardzo wysoko cenione za swoją estetykę i trwałość.

Przemysłowe

Specyficznym rodzajem ogrodzeń są różnego typu ogrodzenia przemysłowe. Te są przede wszystkim elementem biernego systemu zabezpieczeń. Muszą być tanie, ponieważ często potrzeba ich bardzo dużych ilości. Muszą też być trwałe, aby przez lata wytrzymywały nie tylko działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, ale także po to, aby lepiej chroniły przed intruzami. Choć mogłoby się wydawać, że w tym przypadku estetyka schodzi na drugi plan, to przecież ogrodzenia przemysłowe nie mogą swoim wyglądem odstraszać – jakby na to nie patrzeć, ogrodzenie jest pierwszym elementem, który widać, kiedy się zbliża do posesji. Stąd też bardzo ważne jest, aby było ono odpowiednio dobrane. Z estetyką jest zresztą związany również problem trwałości, jako że nie każdy typ wykończenia będzie równie dobrze chronił materiały, z jakich się ogrodzenie wykonuje. Dodatkowym atutem będzie modułowa konstrukcja, dzięki której można szybciej wymieniać uszkodzone elementy, tak jak jest w ogrodzeniach panelowych.

Zobacz również:

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia palisadowe