Ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe są przeznaczone do montażu wszędzie tam, gdzie potrzeba skutecznej ochrony, a gdzie inwestorzy muszą liczyć się z każdą złotówką. Mimo tego, że są to jedne z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku, ogrodzenia panelowe wyróżniają się korzystnymi cechami użytkowymi – są sztywne, dobrze znoszą nawet ciężkie warunki atmosferyczne, a wyglądają też bardzo atrakcyjnie.

Ogrodzenia panelowe

System ogrodzeń

Ogrodzenia panelowe są ogrodzeniami systemowymi, co oznacza, że jeden producent dostarcza cały zestaw elementów potrzebnych do montażu ogrodzenia: panele ogrodzeniowe, słupki montażowe, obejmy i daszki wykończeniowe. Cały montaż sprowadza się do przykręcenia paneli czterema śrubami. Jest to o tyle proste, że obejmy nie są montowane na stałe – można dzięki zmianie ich ustawienia uzyskać dodatkową swobodę, więc jeśli całość nie jest idealnie wypoziomowana, da się to jeszcze naprawić bez konieczności demontażu całego ogrodzenia.
Ogrodzenia panelowe mogą być albo płaskie, tzw. 2D, albo gięte, tzw. 3D. Dodatkowe przeprasowanie powoduje zwiększenie sztywności ogrodzenia, choć dzięki gęsto rozmieszczonym drutom poziomym (zwykle mniej więcej co 20 cm) i tak są one dość sztywne. Przetłoczenie umieszczone jest zwykle w górnej części ogrodzenia, a poza sztywnością, zmienia też estetykę.

Bezpieczna posesja

Większość producentów ogrodzeń panelowych produkuje panele, które z jednej strony są zakończone ostro. Pozostawia to swobodę wyboru kierunku montażu – ustawienie wystających drutów w górę stanowi podstawowe zabezpieczenie przed nieuprawnionym wejściem na teren posesji, pozostawienie ich skierowanych w dół dodatkowo chroni przed dzikimi zwierzętami, ponieważ tego rodzaju ogrodzenia montowane są na wysokości od kilku do kilkunastu centymetrów nad poziomem gruntu.


Ogrodzenia panelowe Ogrodzenia panelowe

Ogrodzenia panelowe

Zalety

Istotną zaletą ogrodzeń panelowych jest szybkość ich montażu. Zasadniczo instaluje się je za pomocą obejm początkowych, przelotowych i narożnych skręcanych, ale można zastosować połączenia zrywalne. W każdym wariancie zamontowanie panela sprowadza się do założenia 4 obejm, co zajmuje najwyżej kilka minut. Poza tym panele takie stosowane są jako wypełnienia furtek i bram przesuwnych, dzięki czemu można wykorzystać je do spójnego estetycznie wykończenia całego obwodu działki. Są one zresztą chętnie wykorzystywane zarówno przez inwestorów prywatnych, jak i w charakterze ogrodzeń przemysłowych, ponieważ są tanie i trwałe.

Ogrodzenia panelowe

Zabezpieczenie przed korozją

Jak w przypadku większości ogrodzeń, również przy panelowych należy sprawdzić, w jaki sposób są one zabezpieczone przed korozją. Większość producentów stosuje jako podstawowy sposób ochrony cynkowanie. Natomiast dla dodatkowej ochrony oraz w celu zwiększenia estetyki wykończeń najczęściej też ogrodzenia tego typu są lakierowane proszkowo. Dominującą paletą jest RAL, przy czym oczywiście poszczególni producenci wybierają tylko kilka kolorów do ciągłej produkcji. Po inne sięgając ewentualnie na indywidualne zamówienie klienta.

Ogrodzenia panelowe

Szczegóły techniczne

Szczegółów technicznych, które charakteryzują ogrodzenia panelowe, jest wiele. Od sposobu układania drutów, po ich ilość, średnicę i gęstość ułożenia wybór jest naprawdę spory, ale tak naprawdę każdy przypadek jest inny i nad takimi detalami należy się zastanowić przed podjęciem konkretnej decyzji dotyczącej ogrodzenia w danym miejscu.

GALERIA