Ogrodzenia łupane

Ogrodzenia łupane to ekonomiczny i bardzo estetyczny wariant ogrodzeń. Buduje się je z pustaków łupanych lub betonu łupanego w różnych kolorach – paleta jest oczywiście zależna od możliwości produkcyjnych linii konkretnego producenta. Technicznie rzecz biorąc, ilość wariantów kolorystycznych jest niemal nieograniczona, natomiast zdecydowanie kolor nie jest jedynym parametrem, na który należy zwrócić uwagę.

Ogrodzenia łupane

Elegancja tkwi w prostocie

Ogrodzenia łupane są łatwiejsze w ustawieniu niż klasyczne kamienne. Elementy słupków ogrodzeniowych i podmurówkę wykonuje się z tego samego materiału, nie wymaga to czasochłonnego przygotowania miejsca, nie ma też potrzeby ścisłego dopasowywania elementów – ponieważ ogrodzenia łupane powstają z elementów standardowej wielkości, zamawiając je u danego producenta, nie trzeba martwić się, że cokolwiek nie będzie pasowało. Samo ustawienie takiego ogrodzenia również jest stosunkowo proste właśnie dzięki regularności kształtów.

Trwałość i wytrzymałość

Trwały materiał, jakim jest beton oraz pustaki łupane, gwarantuje, że ogrodzenie łupane będzie wyróżniało się trwałością. Co ważne, bardzo trwałe są też substancje nadające kolor, a także dodatki mineralne odpowiedzialne za teksturę powierzchni. Obecnie ogrodzenia łupane są bardzo często stosowane w realizacjach luksusowych projektów ogrodzeń wokół domków jednorodzinnych. Ale także wokół punktów handlowych, na zamkniętych terenach bloków mieszkalnych i w prestiżowych zakładach przemysłowych, szczególnie w części reprezentacyjnej obiektu.


Ogrodzenia łupane 1 Ogrodzenia łupane 11


Ogrodzenia łupane 10

Efekt wizualny – migocące światełka

Pustaki betonowe, których używa się do budowy ogrodzeń łupanych, sprzedawane są przez producentów w różnych ilościach i wariantach kolorystycznych. Zwykle trzeba wybrać między jednokolorową a wielobarwną opcją, przy czym oczywiście trzeba pamiętać, że jednokolorowe dzięki niejednolitej teksturze na powierzchni również sprawiają wrażenie pełnych przejść tonalnych. Jest to jednak przede wszystkim efekt gry świateł i cieni, a w mniejszym stopniu zasługa samego materiału.


Ogrodzenia łupane 5

Estetyka wykonania

Zastanawiając się nad wyborem ogrodzenia łupanego, trzeba wziąć pod uwagę różnice estetyczne produktów różnych marek. Niektóre pustaki betonowe tworzone są na wzór naturalnych kamieni, inne mają bardziej finezyjne i nowoczesne wykończenia. Wiąże się z tym charakter gotowego ogrodzenia, jego estetyka, ale również na przykład podatność na zabrudzenia, czy raczej stopień ich widoczności, ponieważ wszystkie powierzchnie zabrudzać się będą jednakowo szybko, ale na gładkich niestety będzie to lepiej widoczne. Jest to na pewno ważny argument.


Ogrodzenia łupane 4

Odpowiedni wybór

Co ważne, choć bloczki, z których muruje się ogrodzenia łupane, mają ten sam wymiar w ramach oferty jednego producenta, nie są one standaryzowane, zatem nie da się zbudować ogrodzenia z elementów różnych marek – to o tyle istotne, że czasem w ofercie danej firmy brakuje poszukiwanego koloru. W praktyce oznacza to niestety konieczność poszukania innego dostawcy, tym bardziej że estetyka nie jest jedynym czynnikiem różnicującym produkty. Inne może być również technologia wytwarzania betonowych pustaków łupanych, a to przekłada się na inną metodę budowy ogrodzenia, a także na zmiany w walorach użytkowych – odporności na zabrudzenia, twardości, podatności na uszkodzenia spowodowane różnymi czynnikami.


Trzeba więc zdecydować się na ofertę jednego tylko producenta, co nie jest łatwe, bo obecnie ofert ogrodzeń łupanych jest naprawdę sporo.

GALERIA