Bramy dwuskrzydłowe

Bramy dwuskrzydłowe to rozwinięcie idei klasycznej bramy wjazdowej. Sterowana mechanicznie, uruchamiana dzięki falom radiowym z pilota jest wygodnym, a przede wszystkim bardzo estetycznym rozwiązaniem. Mimo że nie jest to szczególnie skomplikowany typ bramy, wiele jest nieprawdziwych informacji na temat bram dwuskrzydłowych, warto więc oddzielić fakty od mitów i informacji nieprawdziwych.

Bramy dwuskrzydłowe top

Bramy dwuskrzydłowe to rozwiązania bardzo atrakcyjne zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Co do ceny, jest to sprawa zmienna, zależna przede wszystkim od materiałów, marki i sposobu wykończenia bramy, natomiast nie stanowi wielkiego problemu znalezienie bram o korzystnym stosunku jakości do ceny.

Brama dwuskrzydłowa wymaga wiele miejsca

Ani to mit, ani fakt, ponieważ brakuje szczegółowych informacji. Bramy dwuskrzydłowe świetnie sprawdzają na na działkach głębokich, ale wąskich, czyli takich, gdzie mogłoby zabraknąć miejsca na bramę przesuwną. W praktyce jednak najczęściej kryterium wyboru stanowi wcale nie miejsce, ale raczej estetyka poszczególnych rozwiązań, jako że bramy przesuwne są z definicji prostsze, a dwuskrzydłowe często mają fantazyjne kształty i bardziej interesujące wzory. Jeśli jednak chodzi o miejsce – brama dwuskrzydłowa nie wymaga go wcale przesadnie dużo, ale o wszystkim decydują konkretne parametry działek.

Brama dwuskrzydłowa może zostać zamknięta przez wiatr

Prawdą jest, że przesuwnej wiatr nie zamknie nigdy, co zaś jednak tyczy się bram dwuskrzydłowych, są one na tyle trwałe, a mechanizmy na tyle silne, żeby wiatr, nawet silny, nie był w stanie zamknąć bramy. Rzecz jasna im mniejsza jest powierzchnia, na jaką wiatr oddziałuje, tym bezpieczeństwo jest większe, ale jeśli wieje z prędkością pozwalającą na pokonanie oporu mechanizmu bramy, to prawdopodobnie może też zwiać parę dachów albo zrzucić na auto konar pokaźnych rozmiarów. W zdecydowanej większości przypadków nie ma ryzyka, że wiatr będzie w stanie pokonać mechanizm bramy dwuskrzydłowej.


Bramy dwuskrzydłowe 1 Bramy dwuskrzydłowe 2

Bramy dwuskrzydłowe 4

Brama dwuskrzydłowa wymaga starannej konserwacji

Konserwacji wymaga wszystko, ale brama dwuskrzydłowa jest prawie bezobsługowa. Mechanizmy są pozamykane w szczelnych komorach i nie wymagają nawet smarowania, a sama brama wykonana z dobrej jakości materiałów i prawidłowo wykończona również nie wymaga żadnej pielęgnacji. Źródłem tego mitu jest prawdopodobnie fakt, że bramy dwuskrzydłowe mają dwa siłowniki otwierające. Same siłowniki są jednak bezobsługowe, a przede wszystkim bezawaryjne.

Bramy dwuskrzydłowe 5

Bramy dwuskrzydłowe są drogie

Dyskusje o cenach zwykle przeradzają się w kłótnie, ponieważ granica między „tanim” a „drogim” jest bardzo płynna. Na pewno są droższe niż bramy tradycyjne, ręczne w najtańszym wariancie, ale to wina automatyki, a czy są droższe od przesuwnych? Już niekoniecznie – wszystko zależy od typu i klasy porównywanych bram. Wiele modeli bram dwuskrzydłowych jest dostępnych w niezbyt wysokich cenach.

Bramy dwuskrzydłowe 6

Bramę dwuskrzydłową trudno jest zamontować

Z pewnością trudniej niż przesuwną, ponieważ trzeba zestawić oba skrzydła na tym samym poziomie. Co wymaga odrobiny pracy, ale nie jest szczególnie wymagającym zajęciem. Potrzeba tylko poziomicy, odrobiny czasu i cierpliwości. Najczęściej oczywiście to zadanie powierza się wykwalifikowanym pracownikom ekip montażowych, bo nie jest to wielki koszt. A jakość montażu na pewno wyższa, nie wspominając o tym, że nie trzeba się męczyć.