Automaty do bram wjazdowych gwarantują ich niezawodną pracę przez długie lata. Niestety, zakup najtańszego automatu z hipermarketu budowlanego nie spełni oczekiwań większości użytkowników. Ponieważ automaty do bram wjazdowych, choć nie muszą mieć sporej mocy ani nie muszą przesuwać strasznie ciężkich bram. To jednak pracują w trudnych warunkach, a żeby wszystko działało tak, jak należy, muszą być bardzo precyzyjne.

Różna konstrukcja

Automaty do bram wjazdowych różnego typu mogą mieć odmienna konstrukcję. Różnie zresztą się je definiuje, bo cały system odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie bramy składa się co najmniej z silnika, podzespołu napędowego, którego głównym elementem może być siłownik lub listwa zębata, przy bramach przesuwnych także roli i prowadnica, a także odbiornik radiowy, który przechwytuje sygnał uruchamiający całą maszynerię.

W przypadku bram przesuwnych nie można oddzielić tak zdefiniowanego automatu od samej bramy – staje się on jej częścią integralną. W przypadku bram skrzydłowych jest trochę inaczej, ponieważ teoretycznie, gdyby nie było siłownika, bramę można by było otworzyć ręcznie.

Jak dobrać właściwe automaty do bram wjazdowych?

Automaty do bram wjazdowych dobiera się przede wszystkim do parametrów samej bramy. Tutaj kluczowe znaczenie ma oczywiście typ, ponieważ inne zestawy montowane są do bram dwuskrzydłowych, a inne do przesuwnych, a także masa, ponieważ energią zespołu napędowego pozwala tylko na pracę do konkretnego obciążenia – powyżej danego poziomu mogłoby dojść do uszkodzenia automatyki. W poszczególnych wersjach różne mogą być także parametry dodatkowe automatów: funkcja furtki, możliwość dołączenia do zestawu dodatkowych elementów zabezpieczających. Różne są także możliwości samych podstawowych elementów, choćby pilotów, które mogą korzystać z niemożliwego do skopiowania dynamicznego systemu zmiany kodów otwierających. Nie wpływa to na mechaniczny aspekt funkcjonowania całego automatu, ale na cenę zestawu oraz wygodę jego użycia – owszem.

Na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze automatu do bramy wjazdowej warto też poświęcić chwilę materiałom, z których wykonano elementy ruchome. Powinny być one trwałe i najlepiej, aby nie wymagały czyszczenia i smarowania. Warto też pamiętać o zweryfikowaniu możliwości późniejszej rozbudowy zestawu. Często jest to trudne, a w najlepszych automatach taka funkcja jest, dzięki czemu na przykład jeden pilot może posłużyć do otwierania bramy wjazdowej i bramy do garażu. Koniecznie przed zakupem trzeba poznać możliwości zakupu części zamiennych. Nawet najlepszy system bowiem może ulec po jakimś czasie awarii. Opłaca się wybierać takie automaty, do których producent gwarantuje dostępność części zamiennych przynajmniej przez jakiś czas.

Teoretycznie znalezienie takiego automatu nie jest trudne, bo według producentów części zamienne do większości modeli automatów są dostępne na rynku, tylko nie można ich nigdzie znaleźć. Jeśli w dodatku automat jest podejrzanie tani, to istnieje spora szansa, że nie będzie to najlepszy możliwy wybór. Co zaś tyczy się samego producenta – tutaj warto zasięgnąć porady innych, bo dla większości bardzo drogich, znanych marek, można z powodzeniem znaleźć odpowiedniki tańszych, a równie dobrych automatów do bram wjazdowych. Warto z tego korzystać, bo różnice w cenie bywają naprawdę znaczne.

Automaty do bram skrzydłowychAutomaty do bram przesuwnych