Automaty do bram skrzydłowych – który będzie najlepszy? Budowa automatów do bram skrzydłowych różni się wyraźnie od tych stosowanych w napędach bram przesuwnych. Co wynika z samej konstrukcji bram. Różni producenci napędów stosują nieco inne rozwiązania, więc warto się z nimi zapoznać.

Podstawowe cechy

Podstawowym kryterium jest zawsze szerokość skrzydła. W przypadku automatów do bram samonośnych trzeba będzie dodatkowo sprawdzić jego masę. Ale przy klasycznej bramie skrzydłowej nie ma ona większego znaczenia. Zamiast prędkości otwierania podawana jest prędkość wysuwu tłoka. To dlatego, że ciężko byłoby znaleźć sposób na zrozumiałe przedstawienie szybkość otwierania bram o różnej długości skrzydła. Podaje się też moc znamionową, pobór prądu oraz siłę ciągu. Ważne jest też napięcie zasilania.

Dodatkowe atuty, o których warto pamiętać

Poza szczegółami technicznymi dotyczącymi montażu bramy, na przykład tego, jak szeroki musi być słupek do danego zestawu automatyki, ważne są także dodatkowe funkcje automatów.
Ograniczniki ruchu: choć większość nowoczesnych zestawów automatyki ma wbudowane krańcówki na siłownikach, to w przypadku dłuższych bram zaleca się montaż fizycznych ograniczników ruchu, które zapobiegną wyłamaniu skrzydła bramy. Przy krótszych bramach nie jest to niezbędne, choć też może się przydać.

Typ pilota:

Piloty starszego typu powinny być łatwe do zaprogramowania z poziomu innego klucza bez ingerencji w sam automat. Jeśli jednak chodzi o modele nowsze, które korzystają z dynamicznego generowania kodów, tutaj zaprogramowanie klucza nie jest możliwe, ale zestaw automatyki może pozwalać na obsługę większej ilości kluczy, niż znajdująca się w zestawie – trzeba tylko dysponować kartą kodową, aby dopasować wszystkie parametry zamka elektronicznego.

Antena dodatkowa:

Może, choć wcale nie musi znajdować się w podstawowym zestawie. Bez niej cała automatyka będzie pracowała, ale zasięg pilotów będzie dość ograniczony. Dodatkowa antenata 433 MHz pozwala na zwiększenie zasięgu, co przydaje się szczególnie przy powolniejszych modelach siłowników, kiedy nie można na dłużej blokować drogi dojazdowej do posesji.

Dodatkowe zestawy fotokomórek cyfrowych:

Wszystkie fotokomórki służą ochronie przed przytrzaśnięciem w bramie. Większość podstawowych zestawów ma komplet 2 fotokomórek (nadawcza i odbiorcza), ale w większych i bardziej nowoczesnych automatach można podłączyć przez szynę komunikacyjną dalsze fotokomórki. Jest to zalecane szczególnie w przypadku dłuższych skrzydeł bramy albo przy korzystaniu z funkcji furtki.

Automaty do bram skrzydłowych – Podsumowanie

Automaty do bram skrzydłowych – wybór nie jest szczególnie skomplikowaną procedurą, ale warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim parametrom, w tym również funkcjom dodatkowym, ponieważ w niektórych przypadkach różnica w cenie między skromniejszym a lepszym, bardziej rozbudowanym zestawem nie jest duża. Oczywiście porównuje się też opinie o producentach automatyki, niemniej podstawowym kryterium wyboru powinna być funkcjonalność poszczególnych zestawów – nie można pominąć w szczególności danych dotyczących głębokości osadzenia czy wysokości bramy, jeśli siłownik jest przeznaczony do montażu na górze, ale równie istotne są cechy użytkowe czy nawet wielkość pilota: to cechy, które każdy ocenia według własnych wymagań i upodobań.

Automaty do bram skrzydłowych

Zobacz również: Automaty do bram przesuwnych