Automaty do bram przesuwnych wydają się stosunkowo prostymi zestawami, ale to niekoniecznie prawda. Wydaje się, że są proste, ponieważ nie są tak dobrze widoczne, jak w przypadku bram skrzydłowych. Tak naprawdę jednak również muszą wyróżniać się jakością, aby działały bezawaryjnie przez długie lata.

Podstawowe cechy

Na pewno pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest maksymalna długość bramy oraz jej masa. Można na przykład kupić automaty do bram przesuwnych, które poradzą sobie z 5-metrową bramą ważącą 600 kg. Innymi podstawowymi parametrami, które charakteryzują bramy przesuwne, jest moc silnika, prędkość przesuwu oraz siła. Dla przykładu podanego wyżej może to być na przykład odpowiednio 520 W, 14 m/s i 300 N (600 N na początku cyklu pracy). Zwykle też producenci automatów podają pobór prądu – ten kształtuje się na poziomie 2,4-2,5 A. Są jednak dwie cechy, które nie są stricte parametrami technicznymi, a które mają duże znaczenie dla wielu użytkowników. Jest to spowolnienie ruchu na końcach dystansu, co zapobiega uderzeniu z dużą siłą, a także funkcja furtki pozwalająca na niewielkie uchylenie bramy bez jej opóźnionego zamknięcia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście samo porównanie podstawowych parametrów jeszcze nie daje odpowiedzi na pytanie o to, który z automatów do bram przesuwnych będzie najlepszy, choć jest to już jakieś ukierunkowanie poszukiwań. Warto jednak przyjrzeć się również innym cechom automatu.
Taką cechą może być na przykład wbudowany system elektronicznej kontroli ruchu. Sprowadza się do do pomiaru oporów toczenia w czasie rzeczywistym. Jeśli procesor wykryje zbyt duży opór, zatrzyma bramę i odwróci kierunek ruchu skrzydła. Dzięki temu można nie montować nawet fotokomórek, choć nadal są one zalecane. Co ważne – aby ten system działał prawidłowo, brama musi poruszać się gładko i bez zacięć na całej swojej długości.

Przy zakupie automatu należy przyjrzeć się fotokomórkom. Rozwiązania są dwa – fotokomórki analogowe lub cyfrowe. Te drugie, choć znacznie droższe, są zdecydowanie łatwiejsze do podłączenia, ponieważ wystarcza tylko przypiąć dwa kable. Co więcej, spora część cyfrowych fotokomórek wykorzystuje modulację sygnału, dzięki czemu można użyć kilku zestawów, a ich działanie nie będzie ze sobą kolidowało.

Automaty do bram przesuwnych – akcesoria

Nowoczesne automaty do bram przesuwnych mogą być wyposażone dodatkowo w czytniki kart zbliżeniowych. To przydatne, jeśli w zestawie znajdują się tylko 3 piloty, a korzysta się stale z funkcji furtki. Karta zbliżeniowa będzie wtedy rozwiązaniem tańszym i wygodniejszym niż dokupienie kolejnych pilotów. Warto jednak rozważyć i tę opcję, tym bardziej że cyfrowo sterowane automaty do bram wjazdowych mogą kompleksowo, dzięki swoim pilotom wieloprzyciskowym, obsłużyć także inne bramy, na przykład garażową.

Dla niektórych osób szczególnie godną uwagi funkcją będzie gotowość do podpięcia do zasilania awaryjnego. Standardowo bowiem wszystkie bramy są zasilane z sieci, ale po dokupieniu zestawów zasilania awaryjnego mogą przechodzić na zasilanie akumulatorowe. Sam automat do bramy przesuwnej musi jednak mieć taką możliwość, bo bez trybu czuwania bardzo szybko zużyje prąd zgromadzony w baterii awaryjnej.

Automaty do bram przesuwnych

Zobacz również: Automaty do bram skrzydłowych