Bramy wjazdowe – jak wybrać najlepszą? Choć brama wydaje się trywialnym elementem, jej wybór bywa zadaniem karkołomnym. Właśnie dlatego, że wygląd większości jest zbliżony, a ceny zróżnicowane. Wiele osób skłonnych jest do lekceważenia innych kryteriów wyboru, uznając, że wyroby podobnie wyglądające, są faktycznie takie same. Praktyce oczywiście tak nie jest, natomiast to fakt, że najistotniejsze różnice często pozostają niewidoczne, jeśli się nie wie, na co zwrócić uwagę.

Bramy wjazdowe

Kluczowe sprawy

Kluczowe są przede wszystkim dwie sprawy: materiał i wykończenie. Wiele bram powstaje z materiałów niższej jakości, a to dlatego, że taka strategia pozwala na obniżenie ich ceny. Jednak warto pamiętać, że każda brama ma przed sobą kilkanaście albo kilkadziesiąt lat pracy. I nie każdy materiał jest w stanie wytrzymać tak długo czas bez uszkodzeń. Jest to o tyle istotne, że odkształcenia materiału powodują utratę precyzji. O ile w bramach zamykanych ręcznie zawsze można użyć siły, o tyle już bramy automatyczne powinny być dobrze wyważone. Muszą pracować precyzyjnie, aby mechanizm zamykający nie uległ uszkodzeniu.

Warstwa ochronna

Wykończenie pozwala chronić materiały, z których wykonana jest brama. Dlatego właśnie bramy wykonane z metali maluje się proszkowo – to najtrwalsza metoda uzyskiwania powłok lakierniczych praktycznie niewrażliwych na wilgoć, bardzo twardych i trudnych do mechanicznego uszkodzenia. Sposobem zabezpieczania bram np. z włókna szklanego jest użycie wzmocnionego materiału. To również forma „wykończenia”. Można bowiem laminować powierzchnię wielu tworzyw, z których wykonuje się bramy. Dzięki temu uzyskują one dodatkową warstwę ochronną.

Skoro mowa o wykończeniach, warto dodać również, że liczy się staranność wykonania. Większa precyzja obróbki, lepsze, nowocześniejsze metody wykańczania powierzchni przekładają się na poprawę nie tylko efektów wizualnych, ale także funkcjonalności, ponieważ każdy niewłaściwie wykończony w procesie produkcji materiał staje się bardziej wrażliwy na różnego rodzaju uszkodzenia.


Bramy 2 Bramy 1Bramy 4

Bramy wjazdowe – Serwis

Jest jednak jeszcze jeden czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie bramy wjazdowe. Chodzi mianowicie o obsługę serwisową. Począwszy od montażu, przez okresową konserwację, skończywszy na rzadkich, ale jednak zdarzających się awariach, brama musi być stosunkowo łatwa do utrzymania w pełnej sprawności. Oczywiście większość prac można z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie, jednak dobry producent i dystrybutor zawsze dodają gwarancją, która daje pewność, że gdyby jakikolwiek parametr bramy – wizualny lub użytkowy – nie był zgodny z opisem produktu, można liczyć na pomoc i wsparcie w rozwiązaniu problemu.

Czasem jest to wymiana całego produktu, a czasem tylko wprowadzenie odpowiednich poprawek, ale jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze niż zakup bramy w hipermarkecie budowlanym, gdzie towar sprzedany objęty jest tylko minimalną gwarancją, więc nie można liczyć na wsparcie ani w montażu, ani w konserwacji. Rzecz jasna każdy musi tutaj oszacować swoje potrzeby i możliwości finansowe, niemniej jednak nie można bagatelizować gwarancji – ona również jest elementem, który pozwala znacznie trafniej oceniać jakość kupowanych produktów. Liczy się więc materiał, wykończenie oraz szeroko rozumiana jakość obsługi – cena jest dopiero jednym z kolejnych parametrów, którego nigdy nie należy traktować jako najważniejszego z kryteriów.

Bramy dwuskrzydłowe 6

4 argumenty na rzecz automatyki

Bramy wjazdowe – różnych typów, rodzajów, rozmiarów i zastosowań, stały się dziś powszechne. Czy jednak powinny takie być? Czy faktycznie automatyczna brama wjazdowa jest funkcjonalna? A może to tylko przejaw snobizmu? Choć czasem kupowana faktycznie trochę po to, żeby się pokazać, tak naprawdę jest bardzo przydatnym zamiennikiem klasycznej bramy otwieranej ręcznie. Oto 4 dowody na potwierdzenie tej tezy.

Bramy dwuskrzydłowe 5

Auto zostanie Twoje

Ile razy słyszałeś, że wychodząc z samochodu na chwilę, na przykład po to, żeby otworzyć bramę, należy zgasić silnik i wyjąć kluczyk? Naprawdę kradzieży opartych na scenariuszu „tylko chwila na otwarcie bramy” jest wciąż mnóstwo i nie ma się co dziwić. Nikt nie wyłącza wtedy samochodu, a w przypadku wysokoprężnych silników w dodatku wyłączenie silnika oznaczałoby konieczność odstania minuty na luzie w celu wystudzenia turbiny. Koszty ropy i straconego czasu wyrównują koszt energii elektrycznej zużytej do otwierania bramy. Ale w celu zabezpieczenia auta przed kradzieżą warto zapłacić za bramę otwieraną pilotem.

Ogrodzenia sztachetowe 4

Nie zmokniesz

Argument to nieco wyświechtany, trochę wygodnicki, ale prawdziwy. Dzięki bramie wjazdowej na pilota nie trzeba wychodzić z auta, więc nie można zmoknąć na deszczu. Obejrzyj czasem ludzi, którzy wychodzą z samochodu otwierać bramę: jedni stają obok auta i szukają parasola przez pół minuty, choć zanim go znajdą, już otworzyliby bramę. Inni nie przejmują się deszczem, ale zaraz po wejściu do domu muszą wyprać i wysuszyć swoją odzież, jeszcze innym będzie przeszkadzało nawet to, że wniosą na podeszwach do auta, wracając od bramy, błoto czy śnieg. Przede wszystkim jednak żadna to przyjemność zmoknąć parę kroków od domu.

Bramy dwuskrzydłowe 4

Dom nie będzie straszył

Jeśli widziałeś kilkunastoletnią bramę wjazdową, taką zwyczajną, ręczną, to wiesz, że do pięknych ona raczej nie należy. Ponieważ są to – oczywiście nie wszystkie, ale w większości – produkty segmentu ekonomicznego, producenci stawiają na najtańsze materiały, które jednak kiepsko sobie radzą w starciu z warunkami pogodowymi i czasem. Automatyczne bramy wjazdowe pod tym względem stanowią wielki przeskok jakościowy. Są trwałe, estetyczne i po kilkunastu latach nadal pozostaną eleganckie.

Ogrodzenia łupane 12

Będziesz miał wolne

Automatyka bram wjazdowych praktycznie nie wymaga konserwacji. Oczywiście czasem trzeba wykonać jakieś okresowe drobne prace, które nie trwają więcej niż 5 minut. A zatem pod tym względem brama przesuwna czy dwuskrzydłowa wcale nie jest bardziej wymagająca od innych. Przyzwyczailiśmy się, że technologia, która miała coś ułatwiać, w istocie wymaga jeszcze więcej pracy, ale właśnie w przypadku bram wjazdowych jest inaczej. Zresztą z technicznego punktu widzenia nie są one szczególnie wyrafinowane – to prosty mechanizm, tyle że bardzo precyzyjny. Jeśli zostanie wykonany z dobrego materiału, będzie niemal niezniszczalny, więc nie jest prawdą, że bramy wjazdowe z mechanizmami otwierającymi wymagają czasochłonnej i kosztownej konserwacji. Jest to więc wygoda, która ma tylko koszt zakupu – koszt eksploatacyjny można z powodzeniem pominąć.

Ogrodzenia łupane 3

Czy 4 wystarczą?

To tylko 4 argumenty. Jest ich zwykle więcej, a do tego czasem można znaleźć parę specyficznych dla danej osoby czy działki – wygoda dla osób starszych i niepełnosprawnych, efektywniejsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, lepsze zabezpieczenie antywłamaniowe, podwyższona estetyka i tak dalej, i tak dalej. Warto więc zawsze poszukać kolejnych plusów, bo jednorazowy wydatek nie tak znowu wielkiej kwoty może okazać się najlepszą inwestycją na placu budowy.

Zobacz również:

Bramy przesuwne

Bramy dwuskrzydłowe

Bramy przemysłowe