Bramy przesuwne

Bramy przesuwne są dziś bardziej popularne niż kiedykolwiek. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ze względu na konieczność przesunięcia całego skrzydła w bok. Wymagają one sporo miejsca, jednak praktyka mówi, że niekoniecznie tak jest. Poza tym jest kilka innych zalet, o których warto pamiętać.

Bramy przeuwne top

Czy brama przesuwna jest droga?

To pytanie wydaje się dość naiwne, ale nie jest bezzasadne. Sam zakup bramy przesuwnej może bowiem wydawać się sporym obciążeniem, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę modele z wysokiej klasy mechanizmem zamykającym. Z drugiej jednak strony – taka brama wymaga tylko jednego silnika, a dwuskrzydłowa aż dwóch, ma też własne prowadnice. Więc sam koszt przygotowania miejsca jest niższy, bo nie musi ono być idealnie równe. Po trzecie wreszcie, gdyby chcieć być szczególnie dokładnym, to trzeba by było porównać koszt energii zużytej na otwieranie i zamykanie bramy z kosztem energii wykorzystywanej do suszenia odzieży przemoczonej w czasie otwierania bramy tradycyjnej. To byłoby absurdem.

Jest za to coś, co pozwala znakomicie ocenić koszty bram przesuwnych, a jest to trwałość. Zwykłą bramę trzeba malować co kilka lat, dbać o jej zawiasy, sama zaś konstrukcja, im bardziej misterna, tym bardziej jest podatna na uszkodzenia. Brama przesuwna właśnie dzięki swojej prostocie nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych na większą skalę. Jest trwała, a ponieważ najczęściej nie jest fantazyjnie wykonana, a raczej ma jakiś prosty kształt. Jest doskonale pomalowana proszkowo, dzięki czemu wytrzymuje co najmniej kilkanaście lat, zanim pojawią się pierwsze ślady zużycia wykończenia.


Bramy przesuwne 5 Bramy przesuwne 2

Bramy przesuwne 3

Ile miejsca potrzeba na montaż bramy przesuwnej?

Co oczywiste, odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od tego, jak szeroka jest brama. Popularne bramy 4-metrowe nie są jedynym wariantem. Można kupić zarówno bramy dłuższe, jak i znacznie krótsze, a przecież w bramie nie mijają się samochody – wystarczy, że zmieści się jeden, a do tego potrzeba maksymalnie 3 metrów, żeby mieć jeszcze olbrzymi zapas po obu stronach. Należy też pamiętać, że brama ma konstrukcję wydłużoną – nawet jeśli światło przejazdu wynosi 3 metry, to trzeba doliczyć jeszcze około metra na przeciwwagę, która stanowi jednocześnie usztywnienie konstrukcji.

Bramy przesuwne 4

Jeszcze raz miejsce

Krytycy bram przesuwnych mówią, że ich wadą jest konieczność montażu na szerokiej działce. Teoretycznie to prawda, ale po pierwsze dziś większość projektów domów i tak jest asymetryczna, więc wjazd umieszczony bocznie jest logicznym rozwiązaniem, ponieważ właśnie dzięki niemu można przeprowadzić prosty podjazd do garażu, a po drugie większość działek, szczególnie tych w miastach, jest szeroka, ale niezbyt głęboka – paradoksalnie łatwiej jest zamontować bramę przesuwną, bo w bok jest sporo miejsca, niż dwuskrzydłową, co zabiera jeszcze kilka metrów w głąb działki. Jest to ważny argument, który potwierdza choćby popularność bram przesuwnych w Krakowie czy Warszawie, gdzie działki w mieście są szerokie, ale płytkie.

Bramy przesuwne 1

Montaż

Warto pamiętać, że brama przesuwna jest montowana praktycznie w płaszczyźnie ogrodzenia – wystaje do wewnątrz jedynie 20-30 cm, a więc zajmuje niezauważalnie mało miejsca. Prosta konstrukcja, elegancja, wygoda i estetyczne wykonanie sprawiają, że dziś bramy przesuwne są bodaj najpopularniejszym rozwiązaniem. Oczywiście, że mają swoje wady – każde rozwiązanie jakieś ma. Ale w tym przypadku ilość i waga zalet zdecydowanie przeważają.